3.5 milyon hayvan sigortalandı

Türkiye’de tamamlayıcı sağlık sigortası ile birlikte 3.3 milyon kişinin sağlık sigortası varken sigortalı hayvan sayısı 3.5 milyona ulaştı. Tarsim Genel Müdürü Satoğlu, kaderciliği ile bilinen köylülerin Tarsim’in hasar ödemelerini gördüklerinde sigortaya dört elle sarıldıklarını söyledi. Satoğlu, üzüm, fındık ve kayısı gibi değeri yüksek ürünlerin sigortalılık oranının oldukça arttığını, bazı bölgelerde yüzde 60’ı geçtiğini belirtti. Terör zararları dahil bir çok ürünün sigorta kapsamına alındığı hayvan hayat sigortasının her yıl yüzde 40-50 arttığını anlatan Satoğlu, arıcılıkta ayıların yedikleri balın bile sigortalandığını söyledi.

 

İklim değişikliği ile birlikte tarımsal hasarların boyutunun ve sıklığının arttığının altını çizen Tarım Sigortaları Havuzu Tarsim’in Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, “Tarım sigortası bir maliyet değil bir ihtiyaç” dedi. Tarımın devam etmesinin diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye için çok önemli olduğunun altını çizen Satoğlu, Tarsim’in oldukça zor bir uğraş olan tarımın devam etmesinde önemli katkıları olduğunu dile getirdi.

Bitkisel ürün sigortalarının yanı sıra yaptıkları hayvan hayat sigortasında önemli artışlar olduğuna dikkat çeken Satoğlu, hem küçükbaş hem de büyükbüş hayvan sigortalarında yüzde

40-50 artışlar olduğunu dile getirerek, “3,5 milyon büyük ve küçük baş hayvan ile 1.9 milyon kovan sigortalı. Ayrıca su ürünlerinde de sigorta önemli düzeye ulaşmış durumda” diye

konuştu. Türkiye’de 2,8 milyonu özel sigorta 516 bini de tamamlayaıcı sağılk sigortasında ol

mak üzerez toplam 3 milyon 339 bin kişinin özel sağlık sigortası bulunuyor. Bu rakamlar Türkiye’de sigortalı hayvan sayısının insan sayısını geçtiğini gösteriyor.

TERÖRİSTİN VERDİĞİ ZARAR DA KAPSAMDA

Sigortalı hayvan sayısının sigortalı insan sayısını geçmesinde Tarsim’in sigorta kapsamını genişletmesinin etkisi büyük. Tarsim daha bu yıl hayvan sigortalarında 13-14 hastalığı daha sigorta kapsamına aldı. Örneğin hayvan hırsızlığı ve terör nedeniyle meydana gelebilecek teminata alınınca hayvan hayat sigortası önemli boyuta ulaştı.